KoronaVirusi: Shtatë raste të konfirmuara në Greqi

01/03/209:54

Shperndaje:


Shtatë raste të konfirmuara të koronavirusit në vendin fqinj Greqi.
Përveç 38-vjeçares në Selanik, fëmija i saj dhe dy gra të tjera në Athinë janë njoftuar gjithashtu nga Ministria e Shëndetësisë sot për tre raste të konfirmuara të koronavirusit SARS-CoV-2.

“E para është një grua Greke, një kontakt i ngushtë i çështjes së parë të konfirmuar, e cila mbetet në izolim në një spital referencë në Selanik. Incidenti u diagnostikua në Laboratorin e Mikrobiologjisë së Shkollës Mjekësore AUTH.

E dyta është një grek, i cili kohët e fundit udhëtoi në një zonë të prekur të Italisë dhe mbetet në izolim në një spital referimi në Athinë. Incidenti u diagnostikua në Institutin Grek Pasteur.

E treta është një kontakt i ngushtë grek, me rastin e tretë të konfirmuar, i cili mbetet në izolim në një spital referencë në Athinë. Incidenti u diagnostikua në Laboratorin e Mikrobiologjisë së Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Athinës.

Mostrat negative të 153 individëve rreth 4 rasteve të konfirmuara

Tashmë janë marrë kampione nga 153 individë rreth 4 rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Athinë dhe Selanik dhe të gjitha janë negative.

Tsiodras: Kemi frikë nga më shumë shpërndarje

Një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë për koronavirus , profesori Sotiris Tsiodaras, foli për SKAI të dielën në mëngjes, duke thënë: “paniku është një këshilltar i keq për këtë krizë”, ndërsa tregoi për burimin e të gjitha 7 shpërthimeve në vend. ne, jemi udhëtarët që ishin në veri të Italisë, si dhe kontaktet e tyre.

Z. Tsiodras vuri në dukje se si rastet specifike të koronavirusit konfirmojnë atë që ne tashmë e dinim në lidhje me transmetimin njeriu në njeri të virusit. Sipas kreut të Sëmundjeve Infektive të vendit tonë, për momentin, Italia fqinje është vendi i tretë në botë në një numër shpërthimesh, ndërsa Z. Tsiodras shqetësohet për frikën e një përhapjeje më të gjerë të virusit. EleftherosTypos


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.