KoronaVirusi/ Një pensionist grek mund të ketë infektuar edhe stafin e spitalit

04/03/2018:29

Shperndaje:


Rasti i nëntë i konfirmuar i koronavirusit të zbuluar në Patras është duke u shikuar me shqetësim të madh.
66-vjeçari raportohet se ësh/ë i pari që vuan nga ky virus në Greqi dhe gjendja e tij konsiderohet serioze. Incidenti u diagnostikua në Institutin Grek Pasteur, sipas profesorit Sotiris Tsiodras, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë për koronavirusin e ri.

Vihet re se 66-vjeçari, një mësues në pension, thuhet se së pari shkoi në Spitalin Amaliada dhe më pas u shtrua në spital në një pasdite të qartë të hënën dhe diagnoza fillestare ishte një infeksion i frymëmarrjes. Mbi këtë bazë ai u pranua në një klinikë patologjike, pasi infeksioni nuk kishte lidhje me historinë e tij të udhëtimit.

Gjatë dy periudhave 24-orëshe të shtrimit në spital, ai është në kontakt me një numër të madh të pacientëve (pacientë, staf mjekësor dhe infermieror dhe vijues).

Kujtojmë që 66-vjeçari ishte me origjinë nga rajoni i Ilia dhe kishte udhëtuar me grupe në një ekskursion në Izrael dhe Egjipt. Udhëtarët e tij përfshijnë ata që janë “gjurmuar” nga EODY dhe të gjithë vijnë nga Amaliada. EleftherosTypos


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.