Kisha e Shën Maria, Finiq

20/02/2113:37

Shperndaje:


Kisha e Shën Maria, Finiq
Sipas gojëdhënave, kjo kishë është ndërtuar mbi themelet e një kishe më të hershme dhe për ndërtimin e saj janë përdorur gurë dhe tulla, të cilat janë marrë në rrënojat e qytetit antik të Foinikes.
Në vitin 1967 kisha i shpëtoi shembjes duke u kthyer në depo magazinimi.
Pas vitit 1990 kisha e Shën Maria u rikonstruktua nga banorët e Finiqit.

VIDEO

https://youtu.be/xHikei9i27k


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.