Ishte transportuar nga mali, Policia greke kap 256 kg kanabis, 2 të arrestuar

17/10/217:46

Shperndaje:

Policia greke ka kapur një sasi prej 256 kg e 310 gr kanabis, e cila mendohet se kishte hyrë nga kufiri shqiptar.

Dje (16-10-2021) në mesditë, oficerët e policisë të shërbimeve të Prokurorisë dhe Departamenteve të Sigurisë së Drogës të Nën-Drejtorisë së Sigurisë Igumenicë dhe Departamentit të 2-të të Kufirit të Filatit kapën një sasi të madhe droge, shkruan media greke.

Dy shtetas grekë u arrestuan në lidhje me rastin, kundër të cilëve u ngrit një çështje për posedim, transport dhe trafik droge.

Më konkretisht, në kuadrin e veprimeve të synuara për të parandaluar hyrjen në vend dhe trafikun e drogës, policia pikasi në një zonë të Thesprotisë  një furgon, shoferi i së cilës, për të shmangur kontrollin e afërt, zhvilloi shpejtësinë.

Një ndjekje nga forcat e policisë u ndoq dhe më në fund automjeti u ndalua në një zonë të Prevezës, ku shoferi u arrestua.

Brenda automjetit u gjetën dhe u konfiskuan (8) çanta udhëtimi, të cilat përmbanin gjithsej (42) pako kërp të papërpunuar, që peshonin gjithsej (256) kilogramë dhe (310) gram.

Gjithashtu u konfiskua edhe automjeti, si dhe dy pako heroinë që peshonin gjithsej (6.9) gram, të cilat u gjetën në posedim dhe në shtëpinë e shoferit.

Për më tepër, për përfshirjen e tij në këtë rast, një tjetër shtetas grek u arrestua në një zonë të Etoloakarnania nga oficerët e policisë të Departamentit të Policisë Amfilochia.

Të arrestuarit do të dërgohen te Prokurori Publik i Thesprotisë, ndërsa një hetim paraprak po kryhet nga Departamenti i Prokurorisë së Drogës i Nën Drejtorisë së Sigurisë Igumenicë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.