Greqia bllokon dhjetra shqiptarë në Janinë, ishin nisur drejt Shqipërisë

01/04/2017:50

Shperndaje:


Dhjetra shtetas shqiptarë mbërritën vonë pasdite në Stacionin e Autobusëve të Janinës duke dëshiruar të transferohen në Shqipëri.
Shumica kishin nisur nga Athina, dhe megjithëse e dinin se kalimi ishte i mundur vetëm me një konfirmim me shkrim nga Ambasada ose Konsullata, ata nuk e kishin bërë këtë.

Me të mbërritur në Janinë, ata u njoftuan se shërbimi i autobusit për në Kakavije ishte ndalur për shkak të masave për parandalimin e epidemisë koronavirus

Pra, të ndarë në grupe, ata donin të përdorin taksitë që ishin në stacion.
Drejtuesit e taksistëve refuzuan itinerarin dhe njoftuan policinë.

KTEL njoftoi focat policore dhe shërbimeve të tjera dhe ndaloi përpjekjen e shqiptarëve për të udhëtuar me këmbë drejt Kakavijës në mënyrë që të protestojnë për mbylljen e kufirit nga atje!

Forcat e policisë mbeten në KTEL duke monitoruar dhjetëra shtetas fqinj, derisa të gjejnë një mënyrë për t’u kthyer në Athinë!

Duhet të theksohet se një vendim i Qeverisë shqiptare ndalon çdo kalim të kufirit shqiptaro-shqiptar pa një konfirmim nga Ambasada ose Konsullata e Shqipërisë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.