8 raste të reja me COVID, shënohet java me përqindjen më të ulët! 68% e të prekurve janë shëruar

04/05/2010:58

Shperndaje:


 8 raste janë konfirmuar pozitive ditën e sotme në Shqipëri nga  140 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit. Nga këto 5 raste janë në Tiranë, 2 në Elbasan dhe 1 rast në Durrës. Gjatë gjithë kësaj jave shifrat kanë qenë të qëndrueshme dhe ka shënuar dhe përqindjen e pozitivitetit më të ulët që nga fillimi i epidemisë me 4.3 %.

Që nga fillimi i epidemisë deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 803 qytetarë dhe aktualisht 68 % e tyre janë shëruar. Në të gjithë vendin aktualisht janë 229 persona aktivë me COVID19.

Pjesa më e madhe e të prekurve po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë, ndërsa momentalisht në dy spitalet COVID, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” gjendja paraqitet e qëndrueshme. Aktualisht janë të shtruar 34 pacientë dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive.

Në lidhje me lehtësimin e masave shtrënguese, si me shtimin e zonave të gjelbërta, lejimin e shërbimit taksi ndërqytetës me dy pasagjerë të së njëjtës familje si dhe lehtësimi për të riatdhesuarit që janë me banim në zonat e kuqe, të cilët do të vetëkarantinohen në banesë, kërkojnë dhe ndërgjegjësim më të madh qytetar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë                       93

Krujë                          87

Shkodër                    17

Kurbin                       14

Kukës                         5

Elbasan                      4

Mirditë                        2

Berat                          2

Durrës                        1

Korçë                          1

Lezhë                          1

Lushnje                       1

Mat                              1


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.