Sot vetëm 185 raste të reja me Covid, në Sarandë 12 raste, në Delvinë 2, në Konispol 1

04/01/2116:13

Shperndaje:


4 janari ka shënuar një ulje të ndjeshme të rasteve ditore me COVID-19, edhe pse ka pasur një ulje edhe sa i përket numrit të testimeve.
Kështu, si rezultat i 1281 tamponëve të kryer, kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 185 qytetarë e ndërsa fatkeqësisht betejën me këtë virus e kanë humbur 6 persona.
“Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 28 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar”, thuhet në njoftimin zyrtar, teksa bëhet e ditur se në 24 orët e fundit janë shëruar 348 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 34,996 që nga fillimi i epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara:

31 raste në Tiranë, nga 19 raste në Shkodër, Vlorë, 12 në Sarandë, nga 9 raste në Kurbin, Lezhë, nga 8 raste në Durrës, Kavajë, Cerrik, 6 në Kamëz, nga 4 raste në Kukës, Lushnje, Dibër, nga 3 raste në Fier, Berat, Vorë, Patos, nga 2 raste në Krujë, Mirditë, Rrogozhinë, Librazhd, Mat, Gjirokastër, Delvinë, Tepelenë, Vau i Dejës, nga 1 rast në Korçë, Elbasan, Has, Pukë, Mallakastër, Përmet, Ura Vajgurore, Fushë Arrëz, Belsh, Malësi e Madhe, Kolonjë, Klos, Skrapar, Konispol.

Ministria e Shëndetësisë bën apel që të mos neglizhohem masat anti-COVID.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontakte, për të kufizuar përhapjen e COVID-19. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet e vetme që kemi në dorë për të luftuar virusin e rrezikshëm në pritje të vaksinës”, mbyllet njoftimi zyrtar.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.