Rusia kërcënon Britaninë për shkak të mbështetjes ndaj Ukrainës: E zhytim në oqean

02/05/2213:53

Shperndaje:

Media shtetërore ruse i ka kërkuar Putinit të fshijë Mbretërinë e Bashkuar nga harta duke përdorur armët e tij bërthamore më të fuqishme, ndërsa makina propagandistike e despotit vazhdon të kërcënojë me vdekje masive për mbështetjen për luftën në Ukrainë .

Dmitry Kiselyov, një njeri i njohur shpesh si ‘zëdhënësi i Putinit’, përdori emisionin e tij të së dielës mbrëma për të bërë thirrje për sulme ndaj Britanisë me një dron nënujor Poseidon që ai tha se do të shkaktonte një valë radioaktive 1600 metra të baticës dhe ‘të zhyste Britaninë në thellësitë e oqeanit .’

Droni “ka kapacitet për një kokë luftarake deri në 100 megaton”, tha Kiselyov – disa mijëra herë më shumë se forca e bombës së hedhur në Hiroshima – e cila do të “ngrejë një valë gjigante, një cunami, deri në 1640 metra të lartë” – mjaftueshëm për të arrini në gjysmë të rrugës Scafell Pike, pika më e lartë në Angli.

Duke folur kundër një grafike sfondi që tregon MB-në duke u fshirë nga harta e botës, Kiselyov shtoi: “Kjo valë baticore është gjithashtu një bartëse e dozave jashtëzakonisht të larta të rrezatimit. Duke u ngjitur mbi Britaninë, ajo do ta kthejë çdo gjë që ka mbetur prej tyre në shkretëtirë radioaktive, të papërdorshme për asgjë. Si ju pëlqen kjo perspektivë?’

Kiselyov kërcënoi gjithashtu Britaninë e Madhe me një sulm nga Sarmat 2, raketa e fundit bërthamore e Rusisë e cila u testua nga Putin dy javë më parë, për të cilën ai pretendoi gjithashtu se mund ta shkatërronte plotësisht vendin vetëm me një goditje të vetme.

“Ishulli [i tyre] është aq i vogël sa një raketë Sarmat mjafton për ta mbytur atë një herë e përgjithmonë,” tha ai. “[Ai] është në gjendje të shkatërrojë një zonë me madhësinë e Teksasit ose Anglisë. Një nisje e vetme, Boris, dhe nuk ka më Angli.’

Vërejtjet e Kiselyov ndjekin një model që është zhvilluar në mediat shtetërore ruse ditët e fundit të kërcënimit të Britanisë me holokaust bërthamor, bazuar në premisat e rreme se Boris Johnson ka kërcënuar të kryejë një sulm bërthamor kundër Rusisë pa u konsultuar me NATO-n.

Kërcënimet besohet se janë rezultat i mbështetjes së palëkundur të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën, e cila e ka parë atë të ecë më tej dhe më shpejt se vendet e tjera evropiane në dërgimin e armëve në Kiev për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë dhe e ka parë zotin Johnson dy herë të vizitojë Ukrainën. kapital për të treguar mbështetjen e tij.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.