Pikëlluese! Ndahet nga jeta botuesi dhe poeti sarandjot Agim Mato

10/05/2110:11

Shperndaje:


.
Mengjesin e sotem Saranda humbi nje nga botuesit dhe njerezit e botes se artit medias dhe kultures.
Agim Mato la pas dhjetra botime ne poezi dhe proze si dhe romane me tematika te ndryshme.
Agim Mato ishte themeluesi i shtepise botuese Milosao dhe disa mediave lokale.
Agim Mato ka lindur në Sarandë në vitin 1947. Është një nga poetët e shquar, i cili ka botuar disa libra poetikë si: Jug, Në prag të shtëpive tona, Buka e fjalëve, Jashtë eklipsit, Fundo, Lundrimet etj.
Është vlerësuar nga kritika letrare në Shqipëri, Itali dhe Greqi.
Agim Mato ka qenë idetaor i krijimit dhe kryetar i Klubit të Krijuesve Jonianë. Ka organizuar manifestimin ndërkombëtar “Triema e Poezisë Joniane” me poetë nga Kosova, Ballkani dhe Italia. Ka fituar cmime kombëtare për librin e tij “Në prag të shtëpive tona”. Është dalluar si veprimtar shoqëror i spikatur në Sarandë.

Saranda Web shpreh ngushëllime ndaj familjarëve dhe miqve të Agimit.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.