Gjashtëdhjetë vullnetarë britanikë bashkohen në luftën kundër pushtuesve në Ukrainë

28/02/229:43

Shperndaje:
  • Gjashtëdhjetë vullnetarë britanikë do të luftojnë pushtuesit e Putinit në Ukrainë brenda disa ditësh
  • Ky veprim i përgjigjet thirrjes për armë të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky
  • Ata udhëhiqen nga Mamuka Mamulashvili, komandant i Legjionit Kombëtar Gjeorgjian
  • Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se Mbretëria e Bashkuar do të mbështesë britanikët që do të luftojnë në Ukrainë

Gjashtëdhjetë vullnetarë britanikë po shkojnë në Ukrainë për të luftuar kundër forcave ruse të Vladimir Putin.

Ish-ushtarët e Ushtrisë dhe Forcave Speciale janë mbledhur nga Mamuka Mamulashvili, 43 vjeç, komandant i Legjionit Kombëtar Gjeorgjian.

Kjo vjen pasi MailOnline zbuloi ekskluzivisht të shtunën se të huajt që kalojnë në Ukrainë për të marrë armët pas një telefonate nga presidenti Volodymyr Zelensky. 

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha të dielën se Mbretëria e Bashkuar do të mbështeste britanikët nëse ata udhëtonin për t’iu bashkuar lëvizjes së rezistencës, të cilët po zmbrapsin me guxim forcat ruse.

Në një intervistë ekskluzive me MailOnline, komandanti Mamulashvili tha: “Unë kam një grup shumë të madh britanikësh, rreth gjashtëdhjetë që udhëtojnë në Ukrainë për t’u bashkuar me njësinë time të Ligës Kombëtare Gjeorgjiane”.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.