“Eskobarët e Ballkanit” – Një biznesmen shqiptar në krye të trafikut Shqipëri-Greqi.

10/05/1610:15

Shperndaje:


trafik droge
Shqiptari është një nga emrat më të fuqishme në mafian e drogës në Shqipëri, ndërsa bashkëpunëtori i tij biznesmen grek, i cili “zgjidh” në Ballkan për të bërë të mundur të kalojë nga një vend në tjerin ngarkesat e drogës. Policët grekë i karakterizojnë këto dy persona si “Escobar e Ballkanit”.
Qindra milionë euro llogariten fitimet e qarkulluara nga trafiku i drogës sipas komandantit i Antitrafikut në Greqi Christos Papazafiri . Në një prezantim formal të çështjes ditur detaje të panjohura të veprimit të organizatës si ajo fshehu qindra kg kanabis në ishullin Zakinthos, të vendosura në plazhin e Agios Sostis në Zakynthos.
Anëtarët themelues dhe kompanitë e transportit deklaruar emra kashtë njeri në mënyrë që të transferimit të ‘ligjore’ e drogës. Një shqiptar 44-vjeçar anëtari kryesor, thuhet se është financieri kryesor dhe një 46-vjeçar greke si “rekrutues” për shoferët e automjeteve të rënda.
Organizata ka pasur rrjete në Belgjikë, Holandë, Shqipëri, Maqedoni dhe Greqi.
Gjithashtu dy grekët ishin përgjegjës për të bërë fshehjen në kamione të veçanta ku ata vënë ngarkesën ilegale në kamionë që nisen nga Aspropyrgos. Dy prej bashkëpunëtorëve të tyre në Bruksel janë arrestuar nga autoritetet belge në bashkëpunim me ato greke.
Totali i 15 arrestimeve janë bërë më 8 maj u zhvillua pak para transferimit të planifikuar të sasive të mëdha të drogës nga Shqipëria në Zakynthos. Në ishull kanë qenë pesë arrestime dhe janë konfiskuar 678 kilogram kanabis vlerë 1,5 milion euro.
Oficerët e policisë greke të përfshirë në këtë rast thanë se “selia” e qarkut ishte në Shqipëri, ku sasitë e drogave të ngarkuar nga atje me motoskaf transportohen nga deti në ishujt e Jonit dhe kryesisht në Zakynthos. Prej aty janë transportuar me kamionët e transportit me një pagesë të ligjshëm për të promovuar vendet nordike. Operacione policore të ngjashme janë zhvilluar nëpërmjet Interpolit në Oslo, Norvegji, e cila ishte destinacioni final i sasisë së 678 kilogramë kanabis. Sot ata do të bëjnë njoftimet zyrtare për rezultatet e përgjithshme të operacionit ndërkombëtar policor.
Aleksander Skalafoato

.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.