Del nga harresa pema e Piperit e mbjellë nga Naim Frashëri, bashkia nis përkujdesjen

02/07/2017:28

Shperndaje:


Pema e Piperit në Sarandë ka nisur të marrë frymë… Gurët e mermerit përreth saj u hoqën sot nga punonjësit e ndërmarrjes së gjelbërimit, ndërsa rrënjët do të plehërohen.

Pema e mbjellë nga Naim Frashëri 145 vite më parë, ishte braktisur, madje në qytet qarkullonte më shumë si legjendë.
Pakkush e dinte se Rilindasi Naim Frashëri kishte mbjellë dy peme piperi në vitin 1875, kohë kur punonte në doganën e Sarandës.

Njëra prej tyre nuk i rezistoi kohës. Pema për të cilën, autoritet vendore u vunë në lëvizje pas shkrimit në Shqiptarja.com, ndodhet tek godina e rrënuar e bar lulishte “Butrinti”. Puna e sapo nisur e bashkisë së Sarandës duhet të pasojë me pastrimin e mbeturinave dhe vendosjen e tabelave orientuese për turistët. SHQIPTARJA.COM


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.