Kryeministri britanik fjalim në Parlamentin ukrainas, Britania ndihmë 300 milionë £

03/05/2215:53

Shperndaje:

Boris Johnson e përshëndeti betejën kundër Vladimir Putin si ‘ora më e mirë’ e Ukrainës sot pasi ai u bë lideri i parë botëror që i drejtohet parlamentit të Kievit .

Me flamujt e Mbretërisë së Bashkuar në sfond ndërsa kryeministri fliste me lidhje video, ai përmendi Winston Churchill duke i kërkuar vendit që të vazhdojë t’i rezistojë pushtuesve rusë.

Johnson po njofton gjithashtu një paketë të re prej 300 milionë paund të mbështetjes ushtarake, ndërsa nënvizon mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Volodymyr Zelensky  dhe luftëtarët e tij trima.

Deputetët i dhanë kryeministrit një sërë ovacionesh, me një që tha se Ukraina ishte ‘me fat që kishte një mik si Mbretëria e Bashkuar’.  

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.